شنبه 2 شهریور 1398

سیماک، ابزاری برای تصمیم سازی و تصمیم یاری در حوزه اقتصاد

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/05/09 13:00 ویرایش : ‎1398/05/09 13:12 بازدید: 60

دکتر سعید زاهدی مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت که در دومین نشست تبیین و تشریح قابلیت های طرح سیماک توسط مجری این طرح در گیلان از سلسله نشست های مرکز خدمات سرمایه گذاری سخن می گفت با بیان اینکه طرح سیماک یک زیرساخت نرم افزاری دانش بنیان، یکپارچه و جامع برای مدیریت بهینه امور املاک است اظهار کرد: تسهیل و تسریع کارهای مقدماتی سرمایه گذاری و شکل گیری فعالیت های اقتصادی از نخستین مزایای اجرای سیماک در حوزه املاک است که در راستای تحقق دولت الکترونیک از نیمه تیرماه سال 95، به تصویب ستاد اقتصاد مقاومتی رسید.

وی افزود: اجرای این پروژه در سطح کشور به عهده وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و زیرمجموعه های آن شرکت ملی پست جمهوری اسلامی ایران و سازمان فناوری اطلاعات ایران سپرده شد.

مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری گیلان با اشاره به اهمیت سیماک برای توسعه سرمایه گذاری و بهبود فضای کسب و کار گفت: سیماک سامانه ای است که می توان از آن به عنوان ابزاری برای تصمیم سازی و تصمیم یاری در حوزه اقتصاد بهره برد و دلیل تعریف سیماک در ستاد اقتصاد مقاومتی نیز همین امر است.

زاهدی تصریح کرد: یکپارچه سازی اطلاعات اماکن و املاک کشور و استان میان تمامی دستگاه ها، حذف موازی کاری فراوان در تشکیل پرونده های تکراری برای املاک از جمله دستاوردهای سیماک است. همچنین شفاف سازی فرایندهای مربوط به صدور مجوزهای ساخت و ساز در سطح تمام دستگاه های اجرایی و نظارتی از دیگر مزایای اجرای سیماک است.

وی الکترونیکی شدن حجم بالای استعلامات میان دستگاهی و افزایش دو تا سه برابری سرعت پاسخگویی به استعلامات، رایانه ای شدن محاسبات عوارض ساخت و ساز و امکان پرداخت الکترونیکی عوارض مربوطه را از دیگر مزایای سیماک برشمرد و بیان کرد: ارتقای سلامت اداری در صدور مجوزهای ساختمانی، تغییر کاربری اراضی و مهار و کاهش زمین خواری های گسترده در مناطق شهری و روستایی به همراه کاستن دعاوی مربوط به املاک از دستاوردهایی است که اجرای سیماک برای استان به ارمغان می آورد.

مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری گیلان ادامه داد: زمین، اولین نیاز برای اجرای سرمایه گذاری است و با داشتن بانک اطلاعاتی قوی و درست از عرصه ها با کاهش احتمال ریسک، سرمایه گذاری موفق تری خواهیم داشت و می توان بهبود فضای کسب و کار را رقم زد.

زاهدی همچنین به موانعی که در اجرای سیماک وجود دارد اشاره و بیان کرد: مقاومتی از سوی برخی دستگاه ها برای پیوستن به سیماک وجود دارد که به دلیل استفاده هر دستگاه از سامانه مختص خود است. اما باید بدانیم که سیماک یک پنجره ی واحد است که با پیوستن به آن بسیاری از موازی کاری ها رفع می شود.

زاهدی با بیان اینکه گیلان جزو اولین استان های اجراکننده سیماک در کشور است گفت: هم اکنون 183 دفتر پیشخوان دولت در حال فعالیت در حوزه سیماک هستند و 64 هزار استعلام نیز طی یک سال و چند ماه از افتتاح رسمی طرح سیماک در استان مبادله شده است. به گفته ی مدیرکل فناروی اطلاعات و شبکه دولت استانداری گیلان، 39 هزار پرونده در سیماک تاکنون تشکیل شده و 10 شهرستان نیز از سیماک برای صدور مجوزها بهره می برند.

وی ابراز امیدواری کرد: با همکاری بیشتر دستگاه ها تا پایان تابستان، تمامی شهرستان های گیلان به سامانه سیماک متصل شوند.

منبع: پایگاه اطلاع رسانی اداره کل امور اقتصادی و دارایی استان گیلان

دولت و ملت همدلی و همزبانی