یکشنبه 24 آذر 1398

فضای مجازی از مهم ترین ارکان حوزه پدافندغیرعامل است که باید در جهت مصون سازی و صیانت از زیرساخت های حیاتی در حوزه مذکور اهتمام ویژه ای داشت.

نسخه چاپی ایجاد : ‎1398/08/09 04:02 بازدید: 54

به مناسبت بزرگداشت هفته پدافندغیرعامل همایش نقش فضای مجازی در خانواده توسط آموزش و پرورش رحیم ­آباد رودسر با حضور فرهنگیان برگزار گردید. در این همایش دکتر زاهدی مدیر کل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری گیلان و رییس کارگروه ارتباطات و فناوری اطلاعات(سایبری) شورای پدافندغیرعامل استان در خصوص نقش فضای مجازی در خانواده و محاسن و معایب شبکه های مجازی مطالبی بیان نمود و تاکید کرد: بحث فضای مجازی از مهم­ترین ارکان حوزه پدافندغیرعامل است که باید در جهت مصون ­سازی و صیانت از زیرساخت­های حیاتی در حوزه مذکور اهتمام ویژه­ای داشت. با توجه به گسترش فضای مجازی و حضور پررنگ آن در زندگی فردی و اجتماعی باید آگاهانه با آن روبه­ رو شویم و مهارت های فردی و اجتماعی را در خود افزایش دهیم.

مدیرکل فناوری اطلاعات و شبکه دولت استانداری و رییس کارگروه گفت: مهم­ترین هدف این کارگروه ترویج و فرهنگ­سازی آحاد مردم جامعه است. با توجه به ضرورت‌های انکارناپذیر باید به نهادینه کردن آموزش‌های همگانی روی آوریم و بخش اعظم وظایف ما متوجه آحاد مردم و آشنا کردن جامعه با مؤلفه‌های تغییر تهدیدات دشمن است.

 زاهدی گفت: همراه با رشد فناوری‌های اطلاعاتی و ارتباطی چهره جنگ‌ها و منازعات نوین بشری در دنیا نیز تغییر کرده و انواع جدیدی از نبردها پا به عرصه وجود گذاشته اند که جنگ الکترونیک، جنگ اینترنتی، جنگ رایانه‌ای، جنگ مجازی، جنگ اطّلاعاتی، جنگ روانی، جنگ رسانه‌ای، جنگ سایبری، جنگ‌های فضایی، جنگ ستارگان، جنگ نرم و ... اصطلاحاتی هستند که این روزها در ادبیات سیاسی - نظامی در سطح بین‌الملل مطرح می‌باشند.

تغییر ماهیت جنگ ها، نقش رسانه ها در فرایند جنگ نرم، سیر تکاملی وب، باید ها و نبایدهای آینده سیتم های اطلاعاتی، گسترش روز افزون رسانه های اجتماعی، دلایل استفاده کاربران از شبکه های مجازی، آسیب شناسی شبکه های اجتماعی، انواع آسیب های شبکه اجتماعی و ... از دیگر موارد ارائه شده توسط ایشان در همایش بود.

 درپایان وی  توضیحاتی در خصوص نکات حفاظتی و امنیتی مهم در زمان کار با فضای مجازی ارائه نمود.

 

دولت و ملت همدلی و همزبانی