یکشنبه 24 آذر 1398

پرسش و پاسخ

نسخه چاپی ایجاد : ‎1394/06/17 14:39 ویرایش : ‎1395/02/11 00:56 بازدید: 7210

1-پرسش: شرایط اعطای مجوز به افراد برای افتتاح دفتر پیشخوان چیست؟

پاسخ: لطفاً به پیوست شماره 2 از آیین نامه ایجاد و بهره برداری از دفاتر پیشخوان خدمات دولت و بخش عمومی غیر دولتی، موجود در این سایت مراجعه نمایید.

 2-پرسش: با سلام؛ زمان فراخوان چه وقت است؟

پاسخ: اعلام فراخوان مقید به زمان نیست، هر زمانی که بر اساس جمعیت هر شهر، ظرفیت ایجاد دفتر جدید بوجود آید و از طریق مراجع ذیصلاح مجوز فراخوان داده شود، فراخوان اعلام خواهد شد و از طریق این سایت اعلام می گردد.

3-پرسش: ازکجا مطلع شویم کسی امتیاز پروانه پیشخوانش را واگذار میکند؟

پاسخ: از طریق اطلاعیه های صادر شده توسط مسئول دفتر پیشخوانی که مایل به انتقال امتیاز پروانه اش باشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر می توانید با شماره تماس دفتر انجمن صنفی دفاتر پیشخوان خدمات دولت استان 'گیلان 33250336 تماس حاصل نموده و یا به سایت http://pishkhanegilan.irمراجعه نمایید.

 4-پرسش: آیا برای دایر نمودن ict روستائی نیز باید منتظر فراخوان بود ؟

پاسخ: بله اعلام فراخوان مقید به زمان نیست، هر زمانی که بر اساس جمعیت هر روستا، ظرفیت ایجاد دفتر جدید بوجود آید و از طریق مراجع ذیصلاح مجوز فراخوان داده شود، فراخوان اعلام خواهد شد. و از طریق این سایت اعلام می گردد.

 5-پرسش: با سلام امکان دارد دارای همه شرایط حتی(خانواده شهدا) باشیم ولی مدرک کارشناس نداشته باشیم امکان گرفتن امتیاز ازکسانی که واگذارای امتیاز می کنند را داشته باشیم؟

پاسخ: خیر، متقاضی ابتدا باید دارای شرایط پیوست دوم آیین نامه باشد (که شامل مدرک تحصیلی کارشناسی و بالاتر و عدم اشتغال در دستگاه های دولتی نیز می شود) سپس نسبت به انتقال امتیاز پروانه دفتر پیشخوان توسط انتقال دهنده اقدام نماید.

 6-پرسش: سلام. منظور از دفتر پیشخوان دولت، دفتر خدمات ارتباطی هست یا پلیس به اضافه10 ؟

پاسخ: پیش از سال 1388، دفاتری با عناوین دفتر خدمات ارتباطی، و دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات، وجود داشتند که دارای مجوز رسمی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی داشتند و تنها خدمات پست، مخابرات و پست بانک را ارئه می نمودند. از سال 1388 به بعد قرار شد این دفاتر به دفتر پیشخوان خدمات دولت تغییر نام داده و خدمات کلیه ی دستگاه های اجرایی را به مردم ارائه دهند.

 7-پرسش:  اینجانب درخواست ایجاد دفتر در شهری دارم، خواهشمندم راهنمائی فرمائید؟

پاسخ: تنها راه ایجاد دفتر جدید، اعلام فراخوان از طریق کارگروه و شرکت شما در فراخوان و قبولی در آن می باشد. اما زمان مشخصی برای اعلام فراخوان را نمی توان متصور شد. زیرا اعلام نیاز به یک دفتر جدید نیازمند آیتم های متعددی می باشد که در صلاحیت کارگروه استانی می باشد.

 8-پرسش: فراخوان بعدی برای ایجاد دفتر پیشجوان چه تاریخی می باشد؟

پاسخ: برای تعیین یک منطقه برای فراخوان، علاوه بر در نظر گرفتن مسائل آیین نامه های اجرایی و بخشنامه های مرتبط در این زمینه، مواردی همچون، اعلام نیاز توسط دستگاه های خدمات دهنده، نیازسنجی توسط کمیته های کارشناسی زیرمجموعه کارگروه، بر اساس آمار و تراکم جمعیتی شهر یا منطقه، بررسی درآمد دفاتر مشابه، و در نهایت با تأیید کارگروه، مناطقی برای اعلام فراخوان تعیین می گردند. اما زمان مشخصی برای اعلام فراخوان را نمی توان متصور شد. زیرا اعلام نیاز به یک دفتر جدید نیازمند آیتم های متعددی می باشد که در صلاحیت کارگروه استانی می باشد.

 9-پرسش: آیا امکان انتقال پروانه از شخصی به شخص دیگر وجود دارد؟

پاسخ: در صورتی امکان پذیر می باشد که حداقل پنج سال از تاریخ صدور پروانه گذشته باشد و نیز انتقال گیرنده شرایط احراز را طبق پیوست شماره 2 آیین نامه داشته باشد. پس از دریافت تأییدیه های لازم توسط دبیرخانه از مراجع ذیصلاح و نیز تأیید نهایی کارگروه دفاتر پیشخوان خدمات دولت استان گیلان انتقال پروانه صورت خواهد پذیرفت.

 10-پرسش: برای افتتاح دفتر پیشخوان رشته تحصیلی مهم است؟

پاسخ: در آیین نامه موجود رشته های تحصیلی را تعیین نکرده، یعنی شرط داشتن افتتاح دفتر پیشخوان جدید، دارا بودن مدرک تحصیلی لیسانس یا بالاتر (بدون تفکیک رشته تحصیلی) یا داشتن 10 سال سابقه کارشناسی دولتی؛ شاغل نبودن در تشکیلات دولتی، ... خواهد بود.

 11-پرسش: زمان اعلام فراخوان بعدی چه زمانی است؟

پاسخ: اعلام فراخوان زمان معین و خاصی ندارد، در هر زمانی که کارگروه دفاتر پیشخوان خدمات دولت استان گیلان احساس نیاز به ایجاد دفتر جدید نمود، بر اساس ضوابط موجود فراخوان عمومی اعلام خواهد نمود، که اطلاع رسانی آن از طریق این سایت و سایر وسایل ارتباط جمعی به اطلاع عموم خواهد رسید.

 12-پرسش: باسلام برای اینکه مجوز پیشخوان بگیریم، حتماً باید مغازه متعلق به خودمان باشد؟

پاسخ: مجوز ایجاد دفتر جدید مقید به داشتن مغازه شخصی نیست، صاحب پروانه پیشخوان با تأیید کارگروه می تواند در دفتر استیجاری نیز دفترش را ایجاد و ارائه خدمات نماید، اما مشخص است که امتیاز متقاضی که مالک مغازه است بالاتر از متقاضی مستأجر خواهد بود.

 13-پرسش: باسلام، آیا واحدها یا مغازه هایی که از قسمتی از واحدهای مسکونی(منازل) جداشده میتوانیم استفاده کنیم یا نه حتما باید صرفا تجاری باشه؟

پاسخ: الزاماً مجوز فعالیت مغازه باید تجاری یا اداری یا خدماتی باشد.

 14-پرسش: آیااین فراخوان های عمومی بصورت استانی است؟

پاسخ: بله، در هر استان کارگروهی مختص آن استان وجود دارد. در نتیجه فراخوان های عمومی نیز بصورت استانی جهت رفع نیاز آن استان اعلام خواهد شد.

 15-پرسش: با سلام اعضای اصلی کارگروه و صاحبان رای چه کسانی هستند؟

پاسخ: معاونت محترم توسعه مدیریت و منابع انسانی استاندار گیلان – مدیرکل محترم فناوری اطلاعات – رئیس محترم انجمن صنفی دفاتر پیشخوان خدمات دولت استان گیلان

 16-پرسش: من دارای مدرک تحصلی فوق دیپلم کامپیوتروسرپرست خانواده وبیشتر امتیاز ها را دارم با توجه به علاقه خود به این نوع شغل آیا میتوانم در این فراخوان شرکت نمایم؟

پاسخ: طبق بند 1-6 قسمت الف در پیوست شماره دو آیین نامه حاضر، متقاضی دریافت پروانه تأسیس باید حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اطلاعات، یا حداقل ده سال سابقه کارشناسی کاربردی (بر اساس حکم کارگزینی) در دستگاه های دولتی داشته باشد.

 17-پرسش: در صورتیکه متراژ دفتر در حدود 46 متر مربع باشد آیامجوز به این محل اعطا می شود ؟

پاسخ: طبق پیوست شماره یک فراخوان و بند 4-1 متن کامل فراخوان: حداقل مساحت مفید دفتر، در مناطق شهری 50 مترمربع و در مناطق روستایی 20 مترمربع با کاربری تجاری یا اداری (صرفاً طبقه همکف)

 18-پرسش: ایا این فراخوان ها هر ساله بر گزار می شوند و مهلت انها کی است؟

پاسخ: عرف در نظر گرفته شده برای تعداد دفاتر مورد نیاز، یک دفتر به ازای هر 10.000 نفر جمعیت می باشد. در صورت تغییر این دستور، یا کاهش تعداد دفاتر بدلیل تعطیلی، یا افزایش جمعیت، یا دلایل دیگر، فراخوان اعلام شده و بر حسب تعداد دفتر مورد نیاز، دفتر افتتاح خواهد گردید.

 19-پرسش: مغازه مورد نظر ایا از لحاظ شهرداری باید تجاری محسوب شود یا نیازی نیست؟

پاسخ: بله، باید تجاری یا اداری یا خدماتی باشد. یعنی مجوز تجاری یا خدماتی بودن از شهرداری داشته باشد و یا مکان مورد نظر متعلق به اداره ی خاصی باشد که بصورت اجاره به شخصی واگذار شده باشد.

 20-پرسش: در صورت دارا بودن همه شرایط (مالکیت-مدارک کامپیوتر) با مدرک دیپلم بازنشسته آموزش وپرورش می توانند شرکت کند؟

پاسخ: در صورتیکه فردی مدرک تحصیلی اش کمتر از لیسانس باشد، اگر حداقل 10 سال سابقه کارشناسی دولتی داشته باشد می تواند در فراخوان شرکت کند. ایشان بایستی نامه ای از اداره مبدأ دال بر داشتن سابقه بیش از 10 سال سابقه کارشناسی بیاورد و نیز کپی برابر با اصل شده تمامی سالهای خدمت کارشناسی را بیاورد.

 21-پرسش: با سلام کارمند، رسمی می تواند با ارائه تعهد مبنی براستعفا درصورت قبولی درفراخوان شرکت کند؟

پاسخ: خیر، زمانیکه اسامی متقاضیان را جهت استعلام ارسال می کنیم، باید از تشکیلات دولتی منفک شده باشید، در غیر اینصورت جواب استعلام شما مثبت خواهد شد و پروانه فعالیت به شما اعطا نخواهد شد.

 22-پرسش: برای تشکیل دفتر خدمات در روستا شرایط چگونه است؟

پاسخ: دفاتر پیشخوان بصورت خصوصی اداره می شوند، برای افتتاح دفتر پیشخوان در روستا نیز آیین نامه پیش بینی نموده است. به پیوست شماره یک آیین نامه مراجعه نمایید.

 23-پرسش: با سلام اگر کسی شرایط لازم برای اخذ پروانه را داشته باشد ایا از بین کسانی که قبلا پروانه داشته اند کسی حاضر به واگذاری و انتقال پروانه می باشد؟

پاسخ: امکان انتقال امتیاز پروانه از شخصی به شخص دیگر وجود دارد، در این خصوص با انجمن صنفی دفاتر پیشخوان خدمات دولت استان گیلان مراجعه نمایید.

24-پرسش: با سلام. من درحال حاضر کارمند دولتی نیستم در صورت قبولی در فراخوان و گرفتن پروانه اگر فرصت اشتغال دولتی پیش بیاد می توانم کارمند دولتی بشم؟

پاسخ: خیر ، دفتر باید تعطیل گردد.

 25-پرسش: سلام آیا میتوان به صورت شراکتی دو نفره امتیاز را گرفت؟

پاسخ: متقاضی فقط یک شخص می تواند باشد (حقیقی یا حقوقی). اگر می خواهید شراکتی پروانه دریافت نمایید باید با عنوان شخصیت حقوقی (شرکت، مؤسسه، ...) در فراخوان ثبت نام نمایید.

 26-پرسش: آیا دفاترخدماتی پلیس +10 به دفاتر پیشخوان ملحق خواهند شد؟

پاسخ: بله، اما زمان آن هنوز مشخص نیست، زیرا پیگیری این مطلب با کارگروه راهبری دفاتر پیشخوان کشور می باشد.

 27-پرسش: اگر مدیران دفاتر پیشخوان استخدام دستگا های دولتی شوند می تواند به شخص دیگر انتقال دهند؟

پاسخ: پس از استخدام در دستگاه های دولتی بایستی پروانه پیشخوان ایشان باید باطل گردد.

دولت و ملت همدلی و همزبانی